2012-10-27

„Bernex LIVE“: skaitmenizacija tiesiogiai jau spalio 29-osios naktį

Tikriausiai girdėjote, jog spalio 29-ąją, 3 valandą nakties, Lietuvoje bus išjungiama analoginė antžeminė televizija. Apie tai buvo kalbama jau porą metų, todėl daugelis žmonių yra pasiruošę skaitmeninės televizijos erai ir jau dabar mėgaujasi geresne vaizdo ir garso kokybe bei kitomis naujojo standarto teikiamomis galimybėmis.

Šį įvykį - analoginės antžeminės televizijos išjungimą - bandysiu pažymėti naktį iš sekmadienio į pirmadienį retransliuodamas analoginio signalo vaizdą ir tą akimirką, kai jis bus išjungtas. 

Taigi, jau spalio 29-ąją įvyks pirmoji (bandomoji) „Bernex LIVE“ transliacija! Tikslas - jei pavyks, užfiksuoti paskutines analoginio signalo transliacijos akimirkas, jos išjungimą, išbandyti transliavimo galimybes bei apdoroto vaizdo (su logotipu, vinjetėmis ir pan.) transliaciją.

Pasiruošimas

Pirmoji užduotis buvo gauti analoginį signalą priimančią anteną. Daugelis tokių antenų jau atsikratė, o mano namuose jokios antenos nebuvo daugiau nei dešimtmetį. Jau ilgą laiką įrengta paprasta kabelinė televizija, o prieš porą metų migravome į skaitmeninę kabelinę televiziją (DVB-C). 

Laimei, pavyko gauti kambarinę teleskopinę antžeminės televizijos anteną gana lengvai. Likusi dar iš sovietinių laikų, taip sakant, ne pirmos jaunystės, tačiau kažkiek gaudo analoginį signalą. Įdomiai pasijaučiau - kai visi atsisakinėja analoginio signalo priėmimo, aš prie jo grįžtu. Na, svarbiausia, tik trumpam.

Antras dalykas - bandymas prijungti seną analoginę anteną prie šiuolaikinio televizoriaus. Lengviausia užduotis. Nusprendžiau nejudint naujojo pagrindinio televizoriaus, kad vėliau netektų atstatinėt kanalų sąrašų, todėl pasirinkau kiek mažesnį poros metų senumo televizorių. 

Trečioji užduotis - kuo transliuoti. Kai kurie fotoaparatai, prijungti prie kompiuterio, gali funkcionuoti kaip internetinė kamera. Deja, pigusis mano turimas prietaisas to nesugeba. Turėta web kamera numirė rugsėjo pabaigoje, todėl teko skubiai užsisakyti naują. Vaizdas bus transliuojamas iš tikrai gana geros kokybės, Hama pagamintos, 720p HD raiška transliuoti gebančios internetinės kameros. Taip, bus filmuojama nuo televizoriaus ekrano, nes neturiu galimybių kitaip priimti analoginį vaizdą. Papildomai analoginės antžeminės televizijos atjungimas bus įrašinėjamas BenQ C1430 fotoaparatu.

Transliacijos kokybė

Deja, gauta antena pagauna signalus labai prastai. Vaizdas „išplaukęs“, matomi labai aiškūs šešėliai, vadinamasis „sniegas“, su ja pavyksta rasti vos du kanalus - LNK ir LRT televiziją.

Abu kanalai, remiantis oficialiai skelbiama programa, jau bus baigę savo transliacijas. Minusas - atjungimo vaizdas. Trečią valandą nakties testinė (pypianti) lentelė tiesiog pasikeis į visišką signalo nebuvimą. Pliusas - nebus pažeidžiamos jokios retransliavimo teisės neturint leidimo tokiai veiklai.

Nors web kamera palaiko 720p HD raišką, nėra nei prasmės, nei galimybių transliuoti HD formatu. Analoginis signalas transliuojamas maža raiška, todėl transliavimas didesne raiška tiesiog ištemps vaizdą, bet jo nepagerins. Be to, jau išbandyta, kad ryšys su USTREAM platforma, per kurią ir bus vykdoma transliacija, yra gana lėtas, ir transliuojant didesne raiška vaizdas labai trūkinėja.

Apibendrinant - kas, kada ir kur?

„Skaitmenizacija tiesiogiai“ - pirmoji, bandomoji „Bernex LIVE“ tiesioginė transliacija, įvyks jau šio pirmadienio naktį. Planuojama pradžia - 2:30 nakties. 

Tiesioginė transliacija bus rodoma adresu live.bernex.lt