2012-01-14

Sausio 18-ąją - pasaulinis internetinis protestas prieš SOPA įstatymą (atnaujinta sausio 21 d., 11:40)


   Trumpai apie SOPA

Jei neesate atsilikę nuo pasaulinių naujienų, tikriausiai bent jau teko girdėti apie vieną, JAV norimą priimti „Stop Online Piracy Act“ (SOPA). Trumpai nežinantiems: Amerikos valdžia skelbia, jog šiuo įstatymu siekia sustabdyti nelegalaus turinio platinimą internete.

Tačiau SOPA dėka gali būti įvesta pasaulinė interneto cenzūra. Jei šis įstatymas bus priimtas, vos dėl vienos nuorodos į kitą puslapį, kuriame yra autorines teises pažeidžiančios informacijos, Jūsų sukurtas puslapis ar anketa socialiniuose tinkluose gali būti iš karto užblokuota ar ištrinta. Šiuo įstatymu už bet kur patalpintą turinį tampa atsakingas ne jį patalpinęs žmogus, o visas interneto puslapis, todėl tokie puslapiai kaip „Facebook“, „Twitter“, „YouTube“ bei kiti turėtų patys cenzūruoti lankytojų talpinamą informaciją (kas yra beveik neįmanoma - „Facebook“ turi virš 800 milijonų, o „Twitter“ - virš 300 milijonų naudotojų), arba jie gali būti uždaryti, o netinkamą turinį patalpinę lankytojai nubausti laisvės atėmimu iki 5 metų. SOPA, nors tai ir yra JAV valdžios svarstomas įstatymas, kelia didžiulę grėsmę visam pasauliniam tinklui, kurį turime dabar.

Plačiau apie SOPA įstatymą galite pasiskaityti kitų žmonių tinklaraščiuose arba pažiūrėti šį video, kuriuo puikiai supažindinama su kylančiomis grėsmėmis:    Sausio 18-ąją - pasaulinis protestas

Tam, kad parodyti pasauliui, koks šis įstatymas pavojingas ir raginti visus lankytojus kovoti prieš jo priėmimą, sukyla daug žymių pasaulinių interneto svetainių. Sausio 18-ąją, nuo 15 val. (Lietuvos laiku) iki pat 3 val. nakties dvylikai valandų daugybė interneto puslapių taps nebepasiekiami, pakeis išvaizdą, ar bent praneš apie šio įstatymo grėsmes savo lankytojams.

Vienas iš pirmųjų apie reikalingą protestą prabilo „Wikipedia“ įkūrėjas Jimmy Wales. Apie šį jo pareiškimą rašė ir Lietuvos žiniasklaida. Jo surengtoje apklausoje daugelis žmonių sutiko, kad pasaulinė enciklopedija būtų atjungta. Tiesa, kokių konkrečiai priemonių tądien imsis „Wikipedia“ ir ar jos palies visų kalbų enciklopedijos versijas, ar tik anglų, kol kas oficialiai nėra patvirtinta.

Pirmieji oficialiai patvirtinę savo puslapio atjungimą buvo „Reddit“. Šis socialinių naujienų puslapis, populiarus visame pasaulyje (Alexa.com duomenimis užimantis 115 vietą populiariausių interneto svetainių sąrašę) prieš porą dienų oficialiai savo tinklaraštyje pranešė apie planuojamą puslapio blackout'inimą. Vietoj normalaus puslapio lankytojai išvys informaciją, kaip dėl šio įstatymo tokie interneto projektai kaip pats „Reddit“ gali būti išjungti.

Pilną sąrašą puslapių, pasiskelbusių apie savo vykdomą streiką, galima rasti svetainėje  sopastrike.com. Deja, kol kas nėra oficialių žinių iš interneto gigantų - „Google“, „Twitter“, „Facebook“, „Yahoo“ bei kitų. Visgi tikimasi, jog šie puslapiai taip pat kažkokiu būdu prisidės prie pasaulinės protesto akcijos, nes būtent jiems yra didelė grėsmė dėl išlikimo.


    Kaip prisidėti?

Nors įstatymą svarsto JAV valdžia ir pagrindinius žingsnius prieš jo įvedimą turi žengti JAV piliečiai bei didieji internetiniai projektai, prisidėti tam tikrais būdais gali ir viso pasaulio gyventojai:

 • Pasirašydami internetinėse peticijose americancensorship.org (prieš SOPA įstatymo priėmimą) bei sopastrike.com (už vykdomą pasaulinį streiką internete);
 • Savo „Twitter“ paskyroje ant savo profilio nuotraukos užsidėdami liniją su užrašu „Stop Sopa“ arba iš viso pakeisdami ją juoda. Tai paprastai galite padaryti blackoutsopa.org;
 • Jei turite daug lankytojų pritraukiantį interneto puslapį, prisidėdami prie pasaulinės protesto akcijos ir šį trečiadienį, nuo 15 val. iki ketvirtadienio 3 val. nakties vietoj įprasto turinio rodydami pranešimą apie šio įstatymo grėsmę viso pasaulio interneto lankytojams.

    Atnaujinimai
 • 2012-01-16   15:35
  „Wikipedia“ diskusijose aktyviai svarstoma, kurį kovos prieš SOPA būda pasirinkti. Tikriausiai bus prieita prie išvados, jog pagal IP adresą lankytojai iš JAV išvys viso puslapio dydžio pranešimą, o užsienio lankytojai - reklaminio skydelio pavidalo įspėjančią žinutę. Būsimo „Wikipedia“ blackout'o dizainas taip pat aktyviai aptarinėjamas ir vertinamas naudotojų.

  Deja, žinių iš socialinių tinklų vis dar nėra. Prie blackoutsopa.org iniciatyvos, kurios metu ant savo „Twitter“ profilio nuotraukos žmonės užsideda žodžius „Stop SOPA“, taip išreikšdami savo pasipriešinimą prieš JAV norimą įvesti įstatymą, jau prisidėjo beveik 25 tūkstančiai žmonių, iš jų yra ir pačio „Twitter“ darbuotojų profilių.
 • 2012-01-17  17:30
  Patvirtinta: „Wikipedia“ oficialiai bus išjungta. Ir, skirtingai nei reddit.com, angliškoji „Wikipedia“ versija neveik 24 valandas, pradedant nuo rytojaus, 7 ryto (Lietuvos laiku) iki pat ketvirtadienio ryto.Taip pat turėtų neveikti ir mobilioji „Wikipedia“ versija, tam jau yra sukurtas ir dizainas

  Vis daugėja interneto puslapių, prisijungsiančių prie rytojaus interneto užtemimo. Be jau minėtų „Reddit“ ir „Wikipedia“, prisijungia „Mozilla“, „Wordpress“, „Cheezburger“ sukurti humoro puslapiai („Failblog“, „The Daily What“ ir kt.), nuotraukų dalinimosi „Twitter“ socialiniame tinkle puslapis „Twitpic“ bei kiti žymūs interneto projektai. Ketinančių puslapių sąrašas skelbiamas  http://sopastrike.com/. Socialiniai tinklai savo dalyvavimo vis dar nepatvirtino.

  Taip pat atsinaujino blackoutsopa.org tinklalapis. Dabar prisijungti prie protesto pridedant ant savo profilio nuotraukos užrašą „Stop Sopa“ gali ne tik „Twitter“, bet ir „Facebook“ bei „Google+“ vartotojai. 


  23:55
  Kaip skelbia businessweek.com, interneto paieškos gigantas „Google“ jungiasi prie vykdomos protesto akcijos, tačiau savo veiklos nenutrauks, kaip tai ruošiasi padaryti „Wikipedia“ ir „Reddit“. Žymiausia paieškos sistema savo pagrindiniame puslapyje google.com įsidės nuorodą, kuria norintieji galės sužinoti daugiau apie galimas šio įstatymo grėsmes.


 • 2012-01-18 - Protesto diena    07:35
  Oficialiai nebeveikia angliška „Wikipedia“ versija. Vietoj puslapio rodoma įspėjamoji žinute. Skirtingai nei pradiniame blackout dizaino variante, nuorodos, kurią paspaudus būtų galima toliau tęsti enciklopedijos naudojimą, nėra.

  „Google“ taip pat prisideda prie protesto, įsidėję nuorodą į puslapį apie norimų priimti įstatymų grėsmes. Specialiame puslapyje taip pat pateikiama peticija JAV gyventojams.

  16:40
  15 valandą prie kitų svetainių jau vykdomo pasaulinio protesto prisijungė ir pirmasis apie privalomą streiką prabilęs „Reddit“.

  Ryte minėjau, jog „Google“ taip pat prisijungė užsidėdami eilutę su nuoroda į puslapį, kuriame rašoma, kaip kovoti prieš įstatymų priėmimą. Tačiau JAV lankytojai mato dar vieną šios paieškos sistemos protesto būdą - įprastas „Google“ logotipas yra paslėptas po juodos spalvos stačiakampiu.
  Prie protesto yra prisijungusių ir nemažai lietuviškų puslapių bei tinklaraščių.

  23:30
  „Gizmodo“ praneša, jog nuo didelio su Senato nariais norinčių susisiekti ir pranešti savo nuomonę apie SOPA/PIPA įstatymus žmonių kiekio lūžo Senato narių, kurie pasisako už įstatymo priėmimą, asmeniniai puslapiai. 

  Žymos, tokios kaip #StopSOPA ar „Stop SOPA and PIPA“ visą dieną nuolat iškylą į „Twitter“ socialinio tinklo populiariausias pasaulines temas. Prie iniciatyvos blackoutsopa.org jau prisidėjo virš 70 tūkstančių „Twitter“, „Facebook“ bei „Google+“ vartotojų.

 • 2012-01-19  00:30
  Lietuvoje išaušo sausio 19 diena, su ja protestus jau baiginėja kai kurie lietuviški puslapiai. „Reddit“ savo veiklą tęsti ketina nuo 3 val. nakties (Lietuvos laiku), „Wikipedia“ turėtų išjungti savo blackout'ą apie 7 valandą ryto. Kokie rezultatai bus pasiekti išaiškės artimiausiu metu.

  16:30
  Oficialiai pasibaigus didžiajai protesto akcijai, daugelis interneto projektų grįžo į įprastą darbą, nors kai kurie ir toliau yra cenzūravę savo logotipus ar įsidėję pranešimus.

  24 valandas neveikusi „Wikipedia“ šiandien patalpino padėką. Oficialiai skelbiama, jog išjungtos enciklopedijos pranešimą matė virš 162 milijonų lankytojų.

  „Los Angeles Times“ praneša, jog peticiją specialiame „Google“ puslapyje pasirašė apie 4,5 milijono žmonių. Savo profilio nuotraukas blackoutsopa.org pasikeitė virš 80 tūkstančių žmonių.  Socialinis tinklas „Twitter“ paskelbė, kad vakar buvo parašyta virš 2,4 milijono žinučių šia tema:
  Pirmojo įstatymo PIPA svarstymas numatomas jau sausio 24 dieną. Tuomet ir išaiškės, kiek įtakos jo priėmimui turėjo šis pasaulinis protestas.

 • 2012-01-21
  SOPA ir PIPA svarstymas atidėtas neribotam laikui! Didžiulė interneto bendruomenė, susibūrusi kartu ir taikiais būdais parodžiusi savo nepritarimą norimiems priimti įstatymams pasiekė pergalę. Tikiuosi, jog šis straipsnio papildymas taps paskutiniu.

  Blackoutsopa.org šia proga leidžia pasikeisti savo socialinių tinklų profilio nuotrauką iš „Stop Sopa“ į „We stopped Sopa“.

  Platų lietuviškų puslapių, prisidėjusių prie protesto akcijos, sąrašą galite rasti pipedija.com straipsnyje.

  Dėkoju visiems lietuviškiems tinklaraščiams ir projektams, kurie, prisidėdami prie protesto akcijos, peradresavo savo lankytojus į mano tinklaraščio įrašą. Dėka Jūsų per pastarąsias dienas „Bernex Tinklaraštis“ patyrė tokį srautą, kokio nebuvo seniai. Ačiū :)

Apie naujus „Bernex tinklaraščio“ įrašus pirmi sužinoti galite sekdami mane „Twitter“ socialiniame tinkle arba tapdami „Facebook“ puslapio gerbėju.